Copiii și cărțile. De când putem începe, cum îi putem atrage spre cărți, de ce e bine să interacționeze cu cărți cât mai devreme.

Auzim tot mai mulți părinți care se plâng că cei mici sunt absorbiți de ecrane, că au din ce în ce mai puțină atenție, că nu au răbdare și că preferă să se uite la conținut cu o valoare aproape nulă educațională. Mai auzim și fraze de tipul acum 20 de ani…

Studiile arată că noile generații dezvoltă alte tipuri de învățare, alte tipuri de a se raporta la content, apreciază altfel de povești decât cele clasice pentru că au alt tip de structură.

Dar, ne place sau nu să recunoaștem, copiii învață prin imitație. Și atunci, să ne întrebăm de câte ori le spunem lasă tableta și citește o carte, sau de câte ori am zis lăsăm toți telefoanele, închidem tv-ul și toată lumea citește jumatate de oră.

Știm, e greu cu timpul și de cele mai multe ori e greu de găsit timp, însă avantajele pe termen lung sunt incredibile.

Ca să începem motivant, haideți să punem într-o listă beneficiile.

1. de la cărți ilustrate, cărți cu sunete, interactive sau de activități, toate îi învață expresii, cuvinte, propoziții, îi ajută să își dezvolte vocabularul, să perfecționeze dicția și pronunția și să înțeleagă structura vorbirii.

2. îi ajută să facă conexiuni logice de tip cauză-efect, îi învață să anticipeze acțiuni, le antrenează memoria, răbdarea și abilitatea de a gândi logic, de a rezolva probleme.

3. le stimulează concentrarea. Într-o lume în care conținutul (video) a ajuns să fie de maxim 1minut, cititul sau parcursul unei cărți (chiar și animate) îi ține concentrați la poveste. Deslușitul sensului, a cuvintelor, a ideilor se întâmlplă mai lent dar asta înseamnă că creierul lucrează. Concentrarea pe o singură idee, explorarea ei, dezvoltarea ei e un câștig imens, de la o vârstă fragedă.

4. încurajează creativitatea și imaginația. Descoperă lumi noi, personaje, aventuri, le lasă loc să își folosească imaginația pentru a transpune mental în imagini cuvintele. În timp, vor fi tentați să creeze propriile personaje și povești.

5. îi ajută să își dezvolte empatia și să conștientizeze emoții. Citind ajung să cunoască și să se atașeze de personaje. Pot cunoaște binele și răul, și le pot diferenția.

6. pun bazele curiozității, o cerință fundamentală când vor ajunge la școală, de a explora lumea prin materiile predate (istorie, știinte, matematică, limbi străine).

7. este un mediu care susține sănptatea mentală și starea de bine. Este o experiență calmă, și centrată pe un element, fără a avea obiective, clasamente, sau la care poți fi mai bun sau mai slab decât alții. În timp, alegerea cărților va fi o extensie a personalității copilului, un punct de diferențiere față de cei din jur, îl va ajuta să se identifice și să se individualizeze.

Dacă am trecut prin avantaje, pe care ca să fim cinstiți le știm cu toții, ar trebui să vorbim despre MAREA PROVOCARE: cum îi convingem să citească?

Vrem sau nu vrem, cititul începe de la părinți. De mici, e nevoie să creăm momente de lectură, în care să le citim. Ca să-i atragem, trebuie în primul rând să creăm o rutină zilnică. Fie că e lectura dinainte de culcare, fie că alegem o jumătate de oră în timpul zilei, e nevoie de un timp dedicat doar pentru asta. Ideal ar fi să alegeți chiar și un spațiu din casă unde nu sunt alte atracții (telefoane, televizoare sau jucării).

Țineți copilul aproape, pe genunchi, sau un brațe, citiți cu voce tare, urmărind cu degetul textul, arătând spre imaginile care redau povestea din text, și folosiți voci diferite pentru personaje. Atunci când se poate, cântați textul. Așa le veți capta atenția și vor asculta interesați. Din când în când opriți-vă și încurajați copilul să participe. Poate răspunde la întrebări legate de textul citit sau de imaginile din carte.

După un anumit timp (chiar dacă pentru părinți poate părea plictisitor) lăsați-i să își aleagă singuri cartea pe care o citiți împreună. Chiar dacă asta înseamnă să citiți de 30 de ori Alba ca Zăpada.

Țineți cărți în camera copilului, dacă se poate pe o măsuță sau raft la care pot ajunge, în apropierea jucăriilor. Uneori veți vedea că preferă să lase deoparte jucăriile și să interacționeze cu cărțile.

Alegeți cărți potrivite. Pe de o parte pentru vârsta lor, pe de altă parte, odată ce vă dați seama care sunt poveștile sau subiectele care îi interesează, urmați-le interesul.

Faceți vizite în librării, sau magazine cu cărți cu intenția exprimată dinainte de a alege împreună o carte nouă. Veți descoperi că și ei vor fi la fel de bucuroși să își cumpere cărți, și mai mult, dacă o aleg singuri, vor fi mult mai interesați să o și citească.

Construiți povești plecând de la poveștile citite. Căutați alte finaluri, încurajați-i să descrie personajele, să povestească ei acțiunea. Apoi povestiți cu ei. Veți vedea bucuria lor de a ȘTI o poveste.

Și aveți răbdare. Poate nu veți citi zilnic, sau nu va citi zilnic. Poate va avea cărți de care se va îndrăgosti și altele pe care le va ignora. Cei mici chiar vor molfăi, vor rupe, desena cărți. E bine. Se obișnuiesc cu ele. Aveți răbdare, și încercați ca cititul să nu fie o ”treabă” ci o activitate plăcută. Nu vreo pedeapsă pentru stat prea mult pe telefon. (Mai închide telefonul și pune mâna pe o carte! – nu-i va apropia de lectură).

Prin modelul propriu, ceva timp dedicat și răbdare veți vedea că își vor dezvolta obiceiul de a citi și cu asta, toate beneficiile de care vorbeam la începutul articolului.

Spor la povești!